The fastest message board....ever.

| KOTIMAISIA ARTISTEJA | GALLERIA | TULEVAT TAPAHTUMAT |
Fi-Reggae: Fi-Reggae Ry -arkisto
Yhdistykseen liittyvien keskustelujen arkisto
Message board archive for the now defunct Fi-Reggae Association
KOKOUSKUTSU
Kirjoitti: ()
Päiväys:

VUOSIKOKOUS 2008 Fi-Reggae Ry

Ke 28.5.2008 klo 21, #fi-reggaekokous (IRC)

Vuosikokous

Yhdistyksen vuosikokouksessa käsitellään seuraavat asiat:
kokouksen avaus
valitaan kokouksen puheenjohtaja, sihteeri, kaksi pöytäkirjantarkastajaa ja tarvittaessa kaksi ääntenlaskijaa
todetaan kokouksen laillisuus ja päätösvaltaisuus
hyväksytään kokouksen työjärjestys
esitetään tilinpäätös, vuosikertomus ja tilintarkastajien lausunto
päätetään tilinpäätöksen vahvistamisesta ja vastuuvapauden myöntämisestä hallitukselle ja muille vastuuvelvollisille
vahvistetaan toimintasuunnitelma, tulo- ja menoarvio sekä liittymis- ja jäsenmaksun suuruus
valitaan hallituksen puheenjohtaja ja muut jäsenet
valitaan yksi tai kaksi tilintarkastajaa ja heille varatilintarkastajat
käsitellään muut kokouskutsussa mainitut asiat.

Mikäli yhdistyksen jäsen haluaa saada jonkin asian yhdistyksen vuosikokouksen käsiteltäväksi, on hänen ilmoitettava siitä kirjallisesti hallitukselle niin hyvissä ajoin, että asia voidaan sisällyttää kokouskutsuun.

Kaikki uudet ja vanhat jäsenet tervetulleita!



[www.facebook.com]
[bujutrial.blogspot.com]
[dancehall-dance.blogspot.com]
[youtube.com]



Muokattu 1 kertaa. Muokattu viimeksi .

Re: KOKOUSKUTSU
Kirjoitti: ()
Päiväys:

Ei varmaan ainakaan vähentäs mielenkiintoa, jos jäsenistö sais joskus (esim. kokouspöytäkirjojen muodossa) tietoa siitä, mitä yhdistys touhuaa ja mitä näissä kokouksissa päätetään.

One Love,

Rootz

Re: KOKOUSKUTSU
Kirjoitti: ()
Päiväys:

"Re: Vuosikokous 2007
Kirjoitti: ec (IP rekisteröity)
Päiväys: 4.lokakuuta 2007 15.53

Käytiin täs tiukkaa debaattia ircin ihmemaailmassa, jonka seurauksena löydän nyt itseni täältä kysymässä sitä edelleen kateissa olevaa kokouspöytäkirjaa. Eli ystävällisesti pyytäen: saiskohan sitä vielä ihan kaikkien nähtäville, niin menis toiminta hyvässä hengessä niin kuin kuuluu? On kuitenkin vuosi jo kovaa vauhtia kulkemassa kohti loppuaan.

Kiitos!"

Tästä on nyt 6 kk eikä kukaan hallituksen jäsen ole edes vaivautunut kommentoimaan. Onko ihme, ettei väkee kiinnosta?

One Love,

Rootz

Re: KOKOUSKUTSU
Kirjoitti: ()
Päiväys:

Lainaus
Rootzilla

Tästä on nyt 6 kk eikä kukaan hallituksen jäsen ole edes vaivautunut kommentoimaan. Onko ihme, ettei väkee kiinnosta?

Ei.

Komposti @ Facebook / Komposti @ Twitter / Komposti @ SoundCloud
Jukka Poika @ Facebook / Raappana @ Facebook

Ylivoima-studio online!

Re: KOKOUSKUTSU
Kirjoitti: ()
Päiväys:

tässä vuosikertomuksen ja toimintasuunnitelman luonnosta otsikoina huomista kokousta varten.

VUOSIKERTOMUS 2007
Jäsenkortit
Sivuston ylläpito
Vuosikokous
Welton Irie @ Style, HKI
Mökkiviikonloppu
Assassin @ Diva, LTI
Ilosaaribussi
Prezident Brown @ Faces
Elokuussa ryhmämatka Uppsala Reggae Festivaleille
Mainosbannerit sivuille

TOIMINTASUUNNITELMA 2008
Jäsenkortit
Sivuston ylläpito
Vuosikokous
Cool Runnings-kirja
VRF
URF-matka
Mainosbannerit



[www.facebook.com]
[bujutrial.blogspot.com]
[dancehall-dance.blogspot.com]
[youtube.com]

Re: KOKOUSKUTSU
Kirjoitti: ()
Päiväys:

fi-reggaessa akkavalta! tässä kokouksen logi, virallisempi kokouspöytäkirja kun valmistuu (kohtalaisessa ajassa):


<riinah> timo vaa puuttuu viel, mut kai täs vois alottaa noilla muodollisuuksilla
<riinah> eli yhdistyksen puheenjohtajan JULISTAN kokouksen avatuksi
<riinah> seuraavaks: valitaan kokouksen puheenjohtaja, sihteeri, kaksi pöytäkirjantarkastajaa
<Jahmani> ehdotan riinaa kokouksen puheenjohtajaks
<tepsukka> kannatetaan
<riinah> pfly vois olla virallinen sihteeri eli tässä tapauksessa loginpitäjä? ehdotuksia muiihin pesteihin?
<tepsukka> kuka on pfly?
<pfly> mikko
<riinah> pikkumikko
<tepsukka> pikkumikko?
<Jahmani> :)
<pfly> meitsi on sihteeri, eli en tee mitää muuta ku pidän huolta et toi logi toimii, mul on täs aika monta muuta asiaa
<riinah> ainiin. täs vaihees kirjotetaanpa kaikki omat nimemme nicien takaa
<riinah> riinah: riina asamoa-krodua
<Jahmani> Jahmani> Osmo Lumivuori
<tepsukka> tepsukka: Tepu Bogdanoff
<pfly> pfly: mikko laurila
<sillu--> sillu: Teemu Harju (ei jäsen)
<riinah> sillu harkitsetko jäsenyyttä vai miksi haluut osallistua? ihan kiva että on uusia, ei sillä
<tepsukka> Fanni?
<sillu--> lähinnä kiinnostaa mainosbanneri-asia
<sillu--> voin toki poistua ja lukea myöhemmin,ei siin mitää:)
<tepsukka> voit kyl liittyä jäseneksikin
<riinah> ootas vilkasen sääntökirjaa. mua ei häiritse
<riinah> sillu eiköhän se ole ok
<sillu--> heh
<tepsukka> juttelin just Timon kans, oli unohtanut, mut on tulossa...
<riinah> voisko jahmani ja tepsukka olla pöytäkirjan tarkastajia (tässä tapauksessa tän irc-login)
<Jahmani> joo
<tepsukka> kai mä voin
<riinah> paikalla on enemmistö eli 2/3 (100% kun timo tulee) hallituksesta joten kokous on laillinen ja päätösvaltainen
<riinah> hallituksessa toistaiseksi siis minä, osmo ja timo
<Jahmani> juu
<riinah> hyväksytään kokouksen työjärjestys, eli se joka on säännöissä ja boordilla julkaistu. sanokaa jos vastalauseita. seuraavana vuorossa on tilinpäätöksen esittäminen, joka ei ole vielä meiliini tullut. tepu voitko kysästä monelta saan sen?
<tepsukka> jep
<Jahmani> eip'oo vastalauseita
<riinah> tepu on taloudenhoitajana laatinut tilinpäätöksen joka on tarkastettavana hänen kirjanpitäjäystävällään oumarilla..joka taas oli vahingossa lähettänyt väärän kirjanpidon..
<tepsukka> oumar ei ny vastaa, mut lupas laittaa heti ku on kotona. voidaanko kattoo se siis myöhemmin?
<riinah> timolta tuli tekstari että tulossa on täysii
<riinah> sopii mulle. voisitko tepu vähän "suullisesti" kertoa tärkeimmät?
* sannig has joined #fi-reggaekokous
<pfly> terve sanni gebhardt
<sannig> heii
<riinah> sanni kiva kun tulit. ollaan jo aloteltu, tervetuloa, jatketaan..
<sannig> ja sori kun oon myöhäs
<Jahmani> annetaan anteeksi
<Fanni> Fanni: Fanni Oksanen (ex jäsen)
<tepsukka> siis ohjelmapalveluista ja matkoista jäätiin miinukselle
<riinah> tepua pyysin siis vähän kertomaan tilinpäätöksen sisällöstä
<sannig> päästiinkö jossain plussalle..?
<tepsukka> osa ohjelmapalvelurahoista tuli kyl vasta tän vuoden puolella, kun facesilla oli maksuongelmia
<pfly> perus
<riinah> viime vuosi taisi tosiaan olla taloudellisesti huonoin vuosi yhdistykselle, osittain kyllä tuon facesin osamaksun vuoksikin
<riinah> jos katsoo vuosikertomuksen otsikoita, eli:
<riinah> VUOSIKERTOMUS 2007
<riinah> Jäsenkortit
<riinah> Sivuston ylläpito
<riinah> Vuosikokous
<riinah> Welton Irie @ Style, HKI
<sannig> mikä taloustilanne on tällä hetkellä?
<riinah> Mökkiviikonloppu
<riinah> Assassin @ Diva, LTI
<riinah> Ilosaaribussi
<tepsukka> riina 5 min ja tilinpäätös on sun meilissä
<riinah> Prezident Brown @ Faces
<riinah> Elokuussa ryhmämatka Uppsala Reggae Festivaleille
<riinah> Mainosbannerit sivuille
<riinah> tepu kiitos
<tepsukka> niin talous on aika huonossa jamass, mut ollaan kyl plussan puolella.
<riinah> welton ja assassin olivat molemmat tukia tapahtumanjärjestäjille riskillä, eli jos tappiota tulee jää se yhdistyksen häviöksi, ja näin kävi. tuet siis myönnettin osmolle ja lauri heinoselle
<tepsukka> siis miinusta matkoista ja ohjelmapalvelusta
<riinah> muut karkeesti sanottuna nollille, vai mitä tepu?
<tepsukka> jep
<riinah> mökkiviikonloppu myös tappiolle
<sannig> ok
<riinah> tällä hetkellä tili on kuitenkin plussalla (mainittakoon vaikkei viime vuoden kokoukseen kuulukaan)
* SirLancer has joined #fi-reggaekokous
<tepsukka> joo, on siellä joku satanen
<riinah> nyt se tilinpäätös tuli, hetki niin lataan sen nettiin
<tepsukka> tilinpäätöskestä vielä, että myöh. tulee tilinpäätös, missä näkyy myös 2006 tilinpätös vertailukohteena. pitää olla lain mukaan.
<riinah> pelkään kyl itseasias ladata sitä ku tää kone kaatuilee niin herkästi, pfly laitakko sä jos forwardaan sen sulle?
<pfly> juuh
<riinah> osote oli?
<tepsukka> ja Oumar sano et meidän pitäs tehä myös veroilmotus.
<sannig> mä taisin muuten olla viime vuoden varatilintarkastaja..
<riinah> joo mähän tein veroilmotuksen viime vuonna ja saatiin maksujakin sieltä
* SirLancer has left #fi-reggaekokous
<tepsukka> niin tuli mätkyjä 200-300 sataa.
<pfly> ai 200000-300000? aika kova verokarhu ;)
<tepsukka> joo oo
<riinah> lähetetty on
<pfly> nonii
<pfly> [jaatiedostosi.com] aukeekos kellää?
<sillu--> sain auki
<riinah> mä en. saako pdf?
<riinah> eikun sori, sain auki
<sannig> aukes
<riinah> okei, jos kaikki sai auki niin tutkikaa rauhassa ja kysykää tai huomauttakaa tarvittaessa
<sannig> onks stipendit XXX
<tepsukka> kyllä
<tepsukka> perinteiseen tyyliin
<riinah> no, ne on stipendejä jotka on myönnetty muusikoille
<sannig> eli sama kuin viiem vuonna siis
<riinah> prezident brownin kanssa esiintyneelle fi-reggae all stars bandin muusikoille
<riinah> kyllä
<sannig> entäs yleistoiminnan tapahtumakulut?
<tepsukka> siellon kokoustarjoiluja ja semmosta. voin tarkistaa, jos haluutte.
<riinah> taitaa olla juuri ne mainitsemani osmon ja laurin takuut welton & assassinkeikoille
<sannig> mun pitäis kai muutenkin tarkistaa noi laskelmat
<sannig> okei
<tepsukka> koko kirjanpito löytyy mun luota.
<riinah> tepu meilaatko sannille koko sen kirjanpitotaulukon?
<tepsukka> joo, nyt vai heti?
<sannig> laita nyt heti vaikka. en mä tosin sitä taida nyt ehtii käydä läpi
<riinah> oumar on jo tarkastanut sen kertaalleen
<riinah> mutta hyvä jos sannikin vielä katsoo läpi
<sannig> okei
<tepsukka> sanni on tilintarkastaja
<sannig> vara!
<sannig> :)
<riinah> mä en ottanut mitään palkkiota (lentoliput edellisinä vuosina) viime vuonna taloudellisen tilanteen vuoksi. ihan vaan tiedoksi.
<tepsukka> voinko laittaa sen sulle huomenna sanni?
<sannig> joo, voit ihan hyvin
<tepsukka> hyvä, kun mä sekoilen tän koneen kans nyt
<Jahmani> ah, nettiaika alkaa loppua, joudun varmaa feidaamaan kokouksen jalleen
<sannig> ai niin ootsä hollannis?
<Jahmani> juu
<Jahmani> kofishopissa irkkaan
<riinah> mun mielestä tuo näyttää oikein lasketulta ja tehdyltä, ja luotan tepuun ja oumariin (oumar on ihan ammattilainen, eikö?). jos muilla ei ole kystyttävää/lisättävää päätetään tilinpäätöksen vahvistamisesta ja vastuuvapauden myöntämisestä hallitukselle ja muille vastuuvelvollisille?
<tepsukka> Oumar on kirjanpitäjä ammatilataan ja toimii ko. virassa
<riinah> ja suurkiitos tästä tepulle! korvaamaton työ
<tepsukka> ollos hyvä
<Jahmani> eipa ole lisattavaa
<sannig> tehdään niin
<riinah> päätetään siis tilinpäätöksen vahvistamisesta ja vastuuvapauden myöntämisestä hallitukselle ja muille vastuuvelvollisille
<Jahmani> nyt loppuu aika
<tepsukka> jatketaa. mun täytyy kans häippästä pian.
<sannig> okei
<tepsukka> heipådei
<riinah> seuraavaksi vahvistetaan toimintasuunnitelma. tässä otsikoina:
<Jahmani> mutta ilmotan tassa etta en jatka hallituksessa ensi vuonna, suureksi osaksi sen takia etta en ole maassa
<Jahmani> moi!
<riinah> TOIMINTASUUNNITELMA 2008
<riinah> Jäsenkortit
<riinah> Sivuston ylläpito
<riinah> Vuosikokous
<riinah> Cool Runnings-kirja
<sannig> moimoi
<riinah> VRF
<riinah> URF-matka
<riinah> Mainosbannerit
<riinah> osmo moikka
* Jahmani has quit IRC ("[webchat.xs4all.nl] (EOF)" )
<riinah> vain otsikoina koska viime yönä niitä kirjottaessani kone kaatu, again, enkä ehinyt kirjottamaan uusiks. mutta käydään läpi.
<riinah> joona on hienosti hoitanu jäsenkortit. niistäon tänä vuonna hyötyä mm. VRF- lippualennuksena sekä cool runnings kirjan ostajille. sekä uppsalaanlähtijöille. ainakin.
<tepsukka> sori, mullon treffit.mut voin jatkaa kirjanpitäjänä jos tarvis eikä kukaan muu suostu. eli häivyn.
<riinah> ok.
<pfly> tottaa mites tää mun pikkujuttu?
<riinah> sivustoa pidetään futuronin serverillä ellei joku esitä parempaa vaihtoehtoa. lisää tekijöitä kaivataan.
<tepsukka> moi moi.
<sannig> heippa
* tepsukka has quit IRC ("" )
<riinah> pfly otetaan esiin lopuksi "muut asiat" kohdassa?
<pfly> aiit
<riinah> keskeyttäkää kysykää, ehdottakaa ihmeessä jos tulee jotain mieleen
<sannig> jep
<sannig> mites CR-kirja?
<riinah> cool runnings-kirjan piti ilmestyä näinä päivinä, kyselin eilen aarnion petriltä tilannetta mutten saanut vastausta. se on siis petrin ja vuorisen pekan tekemä hieno, upea opus jota fi-reggae on mukana julkaisemassa
<riinah> odotamme siis petriltä lisätietoja. mulla on siitä vedos, on todella hieno.
<sannig> joo, näinkin sun luona sen
<sannig> paljon sille muuten tulee myyntihintaa?
<sannig> tai mikä on yhdistyksen osuus?
<riinah> fi-reggae on myös mukana vernissa reggae festissä yhteistyössä velmun kanssa. olen buukannut esiintyjät ja toimin paikan päällä artist managerina.
<riinah> CR-kirjasta ei tule yhdistykselle taloudellista riskiä, pekka toimii rahoittajana
<riinah> en muista tarkkaa myyntihintaa mutta 25-30e kieppeillä se pyörii
<riinah> 500-sivuinen kirja se on
<riinah> värikuvilla
<sannig> aika huokea hinta
<sannig> mut ei siitä kai sen enempää
<riinah> sitten uppsala reggae fest, jonne taas ryhmämatka. pakettimatkan hinta 250e, noussut festarilipun hinnannousun vuoksi. toistaiseksi vasta muutama ilmoittautunut, mutta perinteisesti suurin osa ilmoittautuu viimetingassa.
<sannig> mites se kyyti festareille menee tänä vuonna?
<riinah> oon varannut bussin
<riinah> siis uppsalaan
<riinah> vai meinasitko ilosaareen?
<sannig> eiku upsalaan
<riinah> ilosaaribussi ei ollut täynnä viime vuonna vaikka oli 2 isoa reggae-esiintyjää..tänä vuonna vain heptones joten ei ilosaaribussia.
<Fanni> mmm
<riinah> juu uppsalaan oon tehny bussivarauksen, vain to meno ja su paluu. muille päiville tulijat vastaa itse kyydeistään
<sannig> toi on hyväet vaan to meno
<riinah> joo, meni hankalaks viime vuonna
<sannig> se kahtena eri päivinä meno meni aika säädöksi
<riinah> kyllä
<riinah> sitten mainosbannerit. niistä on tullut yhdistykselle lisätuloa, vähän mutta tarpeeseen.
<riinah> eikä ole ilmeisesti kovinkaan häirinneet palstalaisia.
<pfly> ei
* tvuori has joined #fi-reggaekokous
<sillu--> joo eli mua kiinnostas niiden hinta
<pfly> ja viel kontekstissa
<tvuori> sori sori sori ja terve
<sillu--> ja et miten kauan/montako käyntiä/tms/yms se näkyy
<riinah> moi timo, tervetuloa. ollaankin jo aika pitkällä
<tvuori> joo... arvasin...
<riinah> jatketaan vaan. nyt puhutaan bannereista.
<sannig> tervetuloa
<sillu--> kiinnostusta on kahdelle instanssille ostaa banneri jos hinnat miellyttää
<tvuori> mul on nyt poikkeuksellisen hatara pää, mut jatketaan joo
<riinah> bannerin hinta on 25e/kk/banneri
<sannig> aika halpa sanoisin
<Fanni> on
<Fanni> sitä vois nostaa kyl
<sannig> vois
<pfly> tuplahinta kuulostais mun mielest realistiselta
<sillu--> just ku ehdin kiinnostua :D
<riinah> ottakaa huomioon et mainostajat on useimmiten istansseja joiden toimintaa tää yhdistys pyrkii tukemaan
<pfly> eikös tuolla aika monta käyttäjää ookki?
<pfly> tota
<pfly> totta
<riinah> me ei haluta boordille mitään raha-bannereita, kai?
<Fanni> mut kyl se vois olla ees 30
<riinah> no joo, toki pieni korotus vois olla paikallaan
<sannig> niin
<sillu--> jos siä on jo banneri (kuten nyt), nii tuleeko uudet sit "jonoon" kunnes toinen poistuu?-o vai joku satunnaisnäyttö
<sannig> mut vaikka yhdistys niitä haluaakin tukea niin 50 euroo kuussa ei mun mielestä olis paha
<riinah> sillu kysymykseesi vielä, jos tilaa on niin banneri pysyy koko ajan näkyvissä valitulkla sivulla, jos on usemapi niin kytketään päälle ohjelma joka vaihtaa bannerin aina sivulle tultaessa..joten kaikkien pitäisi saada tasapuolisesti näkyvyyttä
<sillu--> ok kiitti
<riinah> niki on hoitanut bannereiden teknisen toteutuksen kiitettävästi. järjestin nikille siitä, ja joonalle jäsenkorttiurakasta, vapaaliput jah mason & lutan fyah keikalle tavastialle.
<sannig> hyvä
<riinah> siinä oli tän vuoden toimintasuunnitelma ellei ole ideoita?
<sannig> onks noista bannereista luotu jotain selkeitä pelisääntöjä?
<riinah> seuraavaksi jäsenmaksun suuruus. kannatan 10e:ssa pysymistä
<sannig> et mitkä kelpuutetaan, mitkä ei?
<riinah> aa, sori sanni. joo, ne pitää liittyä yhdistyksen toimintaan
<sillu--> juu bannerit kiinnostaa, voin olla myöhemmin yhteydes
<sillu--> ai jaa.. :S
<riinah> ei ole vielä tullut vaikeita tapauksia, mutta hallitus viimekädessä valitsee jos sellasia tulee
<sannig> esimerkiksi noista tapahtumista niin meneeks se samalla linjalla kuin tapahtuma-palstakin eli yli 50% reggaesisältöiset tapahtumat kelpaa
<riinah> sillu, eli toisinsanoen reggaemusiikkiin
<riinah> sannig joo
<sannig> ok
<riinah> tai no.. kyllä mä ilosaaren tai flow:nkin melkeen kelpuuttaisin koska niissä on isoja reggae-esiintyjiä
<riinah> mut niitä pitäis kyllä miettiä
<sannig> hmmjoo
<sannig> toisaalta noi sit menee esim. niin isoiks tapahtumiks ja musiikkiakin on kaikenlaista et toi 25 euron maksu tuntuis aika naurettavalta
<sannig> mut joo, asia selvä
<riinah> totta tuokin. mietittiinkin jossain vaiheessa et voiko olla eri hinnat eri ostajille, mut ei se oo reilua. eipä nuo isot ole kyllä olleet kiinnostuneitakaan. onko kaikkien mielestä 10e jäsenmaksu ok?
<sannig> joo
<riinah> timo herätys
<sannig> mitäs mainoksii sillä sillulla muuten olis ollu?
<riinah> niin sillu, kerro vaan, täs saat ilmasta mainosta
<sillu--> jatihan täs ny ekan olis ollu mieles tietty:)
<sillu--> toki myös tarjoamani edulliset palvelintila-palvelut (kotisivut, domain-nimet, sähköpostit yms ymsyms)
<tvuori> on ok
<sillu--> jati siis jaatiedostosi
<riinah> seuraavaksi: valitaan hallituksen puheenjohtaja ja muut jäsenet
<sannig> ahaa
<riinah> osmo oli aiemmin mukana ja ilmoitti ettei halua jatkaa hallituksessa koska ei tule olemaan suomessa
<tvuori> mulla ei myöskään ole mitään intohimoja tähän hallinnointiin
<riinah> hallituksen jäsenen ei tarvitse olla yhdistyksen jäsen muuten, luinpa juuri yhdistystoiminnan käsikirjasta
<riinah> vähiin käy ehdokkaat
<riinah> onko kukaan vapaaehtoinen?
<sannig> no kai mä voisin
<riinah> mä kans
<sannig> kerta se on ensimmäinenkin
<riinah> kolmas kyllä tarttettas
<sannig> tepu lupautu olee kirjanpitäjä edelleen
<riinah> pitääkö käydä tuolla #fi-reggae puolella rekrytoimassa?
<sannig> fanni?
<sannig> pfly?
<riinah> joo, se on mahtavaa. mut taloudenhoitajan ei oo hyvä olla hallituksen jäsen
<sannig> niinjoo
<riinah> timo ootko ihan nounou?
<tvuori> no musta tuntuis vähän oudolta olla hallituksessa jos en oikein jaksa osallistua mihinkään...
<tvuori> mut kyllä mä pelkkänä nimenä voin olla jos se riittää
<sillu--> uskaltanen varovaisesti ehdottaa, et henkilövalinnat voinee tarvittaes jättää esim myöhempään ylimääräiseen kokoukseen, johon mennes ne henkilöt selvillä
<riinah> hyvin sä oot tähänki asti pärjänny, ainaki henkisenä tukena jos ei muuta :)
<riinah> ^timo siis
* hetata has joined #fi-reggaekokous
<sannig> hyvin rekrytoitu riina
<riinah> noni saatiin hyvä uus tulokas :)
<hetata> lol
<hetata> oon aina ollu hyva paattaa asioita(?)
<sannig> kirjataanko toi pöytäkirjaan?
<sannig> :)
<riinah> eli hallituksessa siis minä, sanni, heta (eli hanna laurila), ja timo ootko varajäsen?
<tvuori> oon varajäsen
<riinah> hienoo
<sannig> hyvähyvä
<riinah> näistä sitten valitaan puheenjohtaja, ehdotuksia?
<pfly> terve taas
<sannig> ehdotan riinaa
<riinah> (hyvä et yks mieskin mukana, ees varajäsenenä ;) on muuten eka naishallitus!
<hetata> taa on tata nykypaivaa
<tvuori> riina vois olla joo..
<hetata> riina puheenjohtajaksi
<riinah> ok. ehdotan sannia vara-puheenjohtajaks. heta sitten hallituksen jäsen ja timo hallituksen vara-jäsen
<pfly> sanni sun kämppis tulee ehkä korkeintaa kääntymään himassa
<pfly> haha ehkä tää ei kuuluis tänne, sori
<pfly> kannatan kokoonpanoa
<riinah> sanni sopiiko?
<hetata> kuulostaa hyvalta
<sannig> joo sopii
<tvuori> hyvä hyvä
<riinah> ok. sitten tilintarkastaja ja varatilintarkastaja.
<riinah> hetki käyn hakemassa teetä. ehdotuksia?
<sannig> pfly varatilintarkastaja?
<sannig> :)
<pfly> aiit
<hetata> lyhyt matikka
<sannig> kyl sä pystyt siihen!
<pfly> haha
<pfly> juujuu
<sannig> :)
<riinah> suostuskohan se oumar tilintarkastajaks? mä laitan sille meilin
<hetata> kuka on oumar
<riinah> tepun kirjanpitäjäystävä joka tarkasti tän vuoden tilinpäätöksen
<riinah> oumar conde. mukava tyyppi
<hetata> ai
<hetata> cool
<riinah> laitoin meilin. eli vahvistetaan tää asia myöhemmin.
<riinah> sitten "muut asiat" . (tää on tää paras)
<sannig> kuka viime vuonna nimettiin tilintarkastajaksi?
<pfly> mitäs muita asioita onkaa
<sannig> tai samapa tuo
<hetata> m? oon ny iha kujal ku en oo ollu messis alusta asti. mut kai ma sit saan joskus poytakirjan kasiini ;)
<sannig> mennään eteenpäin vaan
<sannig> hetata saat joo
<riinah> hyvä kysymys sanni. tieto on sillä mun hajonneella koneella, jonka kovalevy on kyllä tallessa. en muista.
<riinah> muistaako timo?
<riinah> no, asia on hoitunut jokatapauksessa.
<sannig> olisko se ollu se tepun äiti..?
<riinah> vai mun äiti? :)
<sannig> eiku niin!
<riinah> nojoo. pflylla oli asiaa, anna palaa
<pfly> njees
<pfly> tuotatuota
<pfly> mä oon vähän niinku kusessa
<pfly> olin tilannu kolme elementtiä voidin (kaiutinvalmistaja englannissa) maahantuojalta gaiamusicilta
<pfly> sanonu et en pysty ostaa ne ku yks kerrallaa
<pfly> löivät sit tänään matkahuollon kautta helsinkiin kaikki kolme, ja mä saan ne massii vastaan kampin matkahuollosta
<tvuori> yritin kaivella kirjanpitäjää muistista, ei löytynyt
<Fanni> ohops
<riinah> pfly, lyhyesti ja ytimekkäästi plz :)
<Fanni> olin poissa
<pfly> soitin jo sinne gaialle ja sanoivat et tarttisivat itsekkin rahat aika nopeesti yms yms etcetc
<pfly> noh, tarttisin lainaa bassokaappeihin
<sannig> onko yhdistyksellä mistä lainata?
<pfly> kuukauden sisäl pitäis onnistuu takasinmaksu, viimenen eräntapanen sitten mun heinäkuun palkasta
<pfly> koska mul on täs erilaisia rahottajia messis mut saan niiltäki massii vast myöhemmin, juttu on siinä et pitäs täs tyylii viikon sisäl mielellää saada ne elementit ulos sielt
<pfly> aattelin kysellä yhdistykselt ku se ois tavallaa tän külttüürin tukemista :)
<sannig> kuinka paljon?
<riinah> tilillä on tällä hetkellä noin 1000e, joista 250e urf-rahoja. jos mikko tekee kirjallisen hakemuksen ja takaisnmaksusuunnitelman päivämäärineen kannatan 500e:n lainaa.
<pfly> 500-600
<pfly> jees
<sannig> joo, ei kai siinä mitään ongelmaa ole
<sannig> jos yhdistyksellä siis on rahaa ja jollei sitä pidä käyttää ennen vikaa takaisinmaksua
<riinah> ei ole suurempia menoja tiedossa toistaiseksi
<sannig> kai se on sit selvä
<riinah> kannattaako heta ja timo?
<hetata> joo. mut tahdon nahda kyl sen hakemuksen yms yms
<riinah> mikko laita meille sit hakemus kaikkine tietoineen
<tvuori> joo joo, ei kai mulla tohon mitään vastaan ole..?
<tvuori> massit kiertoon
<riinah> (hyvä heta, tiukkana ;)
<hetata> pitaa olla
<pfly> jees
<riinah> ok. mul on kans yks asia. oon puhunu siitä tänään tepun ja timon kanssa jo, mut lyhyesti: ehdotan yhdistykselle läppärin ostamista osamaksulla (welholta 30e/kk)
<riinah> se ois varmaan toistaiseksi eniten mun käytössä mutta kenen tahansa jäsenen käytössä tarvittaessa.
<hetata> joo
<hetata> kuulostaa hyvalta
<hetata> ja sit on aina kone mika funaa ja mihi voi talletta yhdistyksen dokumentteja
<tvuori> mulle käy oikeesti kaikki mikä muillekin kun mä oon vaan lobotomoitu varajäsen
<riinah> mul meinas tänään jäädä kokous väliin ku kone kaatuilee, nyt se toimii jollain ihme tahdon voimalla, mutta tiedän ettei kauaa. suurin osa toiminnasta on kuitenkin verkossa. ja nimenomaan siel ois sit kaikki tallessa. hintaan sisältyy 2 vuoden takuu ja huolto.
<hetata> nii ja mietin kans et yhdistyksen kaikki dokumentit yms ois hyva polttaa esim levyille ettei just kaatuneiden koneiden takia huku mitaan
<riinah> en tallentas siihen mitään yksityisjuttuja
<hetata> nih
<riinah> joo, tai serverille
<hetata> jepu
<riinah> luulen et toi bannerhomma suurinpiretin rahottas sen koneen
<riinah> suurinpiirtein, siis
<riinah> mitä sanni on mieltä
<riinah> katon asialliseksi myös kiittää meiän moderaattoreita ihan näin virallisesti, eli jarno, tommi ja osmo, kiitos tärkeestä panoksesta.
<hetata> joo
<hetata> ma oon just ihmetelly et miten ne jaksaa
<hetata> hyva jatkat
<riinah> ja niille kaikille joita kiinnostaa sen verran että lukevat tätä, tervetuloa mukaan, ois mukavaa kun ois enempi aktiiveja.
<hetata> ja niiden toiminta on pysyny hyvan maun rajoissa
<riinah> kyllä
<riinah> mihis se sanni hävis, et vois päättää tost läppäristä, ja sit vois vaikka lopettaa kokouksenkin sen jälkeen.
<hetata> jepu
<hetata> meika kannattaa lapparia kyl taysin
<hetata> pystyyko jasenet sitten kayttamaan sita myoskin?
<riinah> melkeen 2 tuntia hurahtanut. heta periaattessa me voidaan se päättää koska ollaan 2/3 hallituksesta, mutta ois kiva kuulla sanniakin
<hetata> joo
<riinah> hetata kyllä, hallituksen harkinnan varasesti
<hetata> jep
<hetata> kool
<pfly> heta alustaa vaa sitä ku sen mäkki sanoo ittensä irti seuraavan kerran ;)
<hetata> e
<hetata> hehe
<riinah> hetata saat mikolta koko tän kokouksen login, ja julkastaan tämä boordillakin. jos ei sannia nyt kuulu niin tehdään päätös, voi sitä sitten muuttaa jos sanni vastustaa. sitten taas JULISTAN kokouksen päättyneeksi, kiitos kaikille :)

ps. sanni hyväksyi



[www.facebook.com]
[bujutrial.blogspot.com]
[dancehall-dance.blogspot.com]
[youtube.com]



Muokattu 1 kertaa. Muokattu viimeksi .



This forum powered by Phorum.